fbpx
360 Derece Pazarlama Kampanyası Nedir?

360 Derece Pazarlama Kampanyası Nedir?

360 Derece Pazarlama Kampanyası Nedir?
360° Pazarlama Kampanyası, stratejik bir marka stratejisi (genellikle konumlandırma) uygulamak için tasarlanmış, markanın tüm pazarlama karması öğelerini kapsayan eksiksiz bir yaratıcı kampanya fikridir.

Basit bir deyişle, 360 pazarlama kampanyası, tüm pazarlama karması öğeleri aracılığıyla tutarlı bir mesaj iletmeye odaklanır.

Yeni ürünler piyasaya sürülür veya eski ürün markaları, planlanan konumlandırma stratejisine uyacak şekilde değiştirilir veya genişletilir.

Kampanya, belirtilen mesajı iletmek için tüm promosyon cihazlarının (çevrimiçi, çevrimdışı ve mobil) etkin bir şekilde kullanıldığı entegre bir promosyon pazarlama yaklaşımını içerir.
Tüm olası temas noktalarından etkin bir şekilde yararlanılır.

Paketleme ve görsel görünüm de konumlandırma stratejisine uyacak şekilde değiştirilir
360 derece kampanyaya ait ürünler genellikle farklı fiyatlar ile pazarlanmaktadır. Ancak bu, markanın nişine bağlıdır.

Neden 360° Kampanya?
Piyasada ve şirkette çok fazla kalabalık olmasının basit sebebinin yanı sıra bir şekilde öne çıkması gibi basit nedenlerin yanı sıra, markaların 360° pazarlama kampanyasına yatırım yapmasının birkaç nedeni var.

Marka Konumlandırmasını Ayarla/Değiştir
Konumlandırma , bir markanın müşterilerinin beyinlerinde kapladığı alandır. Müşterinin marka ile çeşitli etkileşimleri ile inşa edilmiştir . Bir marka kendi marka konumlandırmasını belirlemeyi veya değiştirmeyi planlıyorsa , sadece bir TV reklamı veya gazete ilanı yayınlamak yeterli olmayacaktır.

Markayı yeniden konumlandırmak için 360 kampanya kullanmanın mükemmel bir örneği Old Spice. Şirket, eski nesillerin markası olarak görülüyordu ve kendini yeniden konumlandırmak için 360 pazarlama kampanyası kullanmak zorunda kaldı.

Yeniden Markalama Stratejisi
Yeniden markalama, herhangi bir markanın en büyük görevlerinden biridir. 360 ° pazarlama yaklaşımından önce bile 360 ​​° pazarlama kampanyalarını içeren süreç bir şeydi.

Köşe Taşı Kampanyaları
Markanın en önemli kampanyalarını çok önemli olmayan kampanyalardan ayıran nedir? Sonuç elde etmek için amaç ve entegre 360 ​​° yaklaşımı.

Düşük Performanslı Bir Ürünü Canlandırın
Bazı markalar, pek iyi performans göstermeyen ürünün konumunu canlandırmak için 360° yaklaşımını kullanır. Bu genellikle, şirketin uzun süredir ürünün pazarlamasına odaklanmadığı için yapılır.

360° Kampanya Uygulaması
360° kampanya fikri, entegre bir “medya” pazarlamasından çok daha fazlasıdır. Belirtilen mesajı hedef kitleye iletmek için pazarlama karmasının her öğesinin kullanılmasını içerir.

360 ° kampanya, bir markanın hedef kitleyle her etkileşiminden yararlanmaya odaklanır.

Sloganı ile gerçekten iyi bir fikir kampanyası fikrine yatırım yaptığınızı varsayalım.”Ona hayallerindeki tatili Üstelik bu kampanya için özel olarak tasarlanmış bir web sayfanız bile yok.

Böyle bir durumda pazarlama kampanyanız ne kadar başarılı?

360 pazarlama kampanyası aynı zamanda bir açılış sayfası geliştirmeye ve bunun için SEO’ya yatırım yapmaya odaklanacaktır. Açılış sayfası müşteriyi tatil gezilerinin çiftler için özel olarak tasarlandığı satın alma sayfasına yönlendirirse, bu yalnızca size daha fazla dikkat çekmekle kalmayacak, aynı zamanda satışlarınızı da artıracaktır.

360 Pazarlama Kampanyası Örnekleri
360 kampanya, sizi belirtilen ürünü denemeye veya satın almaya yönlendirmek için pazarlama kanallarının çoğunu aynı anda kullanır. Aktivasyon fikirleri, mağaza içi görünümler ve TVC’ler, gazete ve radyo reklamları ile birlikte kişiselleştirilmiş e-postaların veya SMS’lerin, Facebook veya Twitter reklamlarının ve gönderilerinin kullanımını içerir. İşte daha fazla açıklamak için birkaç örnek.

Dunkin’ Donuts 360 Kampanyası
Misyon : İnsanları Dunkin’ Donuts’ta kahve seçmeye teşvik edin.

Fikir : Dunkin’ Donuts radyo reklamıyla birlikte kahvenin aromasını serbest bırakın ve bunu reklam panoları aracılığıyla iletin.

Sonuç : Ziyaretçi sayısında %16 artış ve otobüs duraklarında bulunan Dunkin’ Donuts satışlarında %29 artış oldu.

Russell Hobbs 360 Kampanyası
Misyon : Satışları artırmak ve kitlesel lüks marka konumlandırmasını güçlendirmek.

Fikir : Bazı müşterilere Roma, Paris veya Londra’ya tüm masrafları karşılanan bir gezi hediye edin ve bunu 360 derecelik bir kampanya aracılığıyla iletin.

Sonuç : Sadece 5 haftada 866 giriş aldılar, Facebook hayran kitlelerini %26 artırdılar ve satışlarını önemli ölçüde artırdılar.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın!

WhatsApp'da Konuş
Pieria Innovative Agency HOŞGELDİNİZ
Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz?