fbpx
Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi nedir?
Sosyal medya yönetimi, sosyal medya izleyicilerini analiz etme ve onlara uygun bir strateji geliştirme, sosyal medya profilleri için içerik oluşturma ve dağıtma, çevrimiçi konuşmaları izleme, etkileyicilerle işbirliği yapma, topluluk hizmeti sağlama ve sosyal medyayı izleme, ölçme ve raporlama sürecidir. medya performansı ve yatırım getirisi.

Bir zamanlar işletmeler tarafından marjinalleştirilen tüm bu görevler, artık şirketlerin pazarlama stratejilerinin ilgi odağı haline geldi.

Niye ya? Çünkü sosyal medya, sosyal kanallarınızı düzenli ve verimli bir şekilde yönetmeniz şartıyla harika para kazanma fırsatları sunar.

Etkili bir sosyal medya yönetim süreci neden önemlidir?
Sosyal ağların iş potansiyeli çok büyük. Markalar, marka bilinirliğini artırmaktan mağaza ziyaretlerini artırmaya kadar pazarlama hunisinde hedeflerini başarılı bir şekilde yönlendirmek için sosyal medya platformlarından yararlanabilir.

Ancak bunu başarabilmek için verimli sosyal medya ekiplerine ihtiyaçları var.
Sosyal medya pazarlaması yoluyla ne kadar çok hedef elde etmek isterseniz, bu kanala o kadar çok insana ihtiyaç duyacaksınız. Bu talep sonunda karmaşık sosyal medya ekip yapılarının oluşturulmasına yol açacaktır.

Büyük bir markaysanız, dünyanın farklı ofislerinde ve bölgelerinde, farklı hedeflere ulaşmak için farklı stratejilerden yararlanan birden fazla ekibiniz bile olabilir.

Şimdi, tüm bu insanların sosyal medyadan maksimum değeri sağlamak için birlikte el ele çalıştıklarından nasıl emin olabilirsiniz?

Cevap şudur: verimli bir sosyal medya yönetim süreci oluşturun.

Sosyal medyayı yönetmek: nereden başlamalıyım?
Sosyal medyayı yönetme şeklinizi optimize etmeye nasıl başlayacağınızdan emin değilseniz, endişelenmeyin. Bu, birçok pazarlamacının kafasının karıştığı bir şey.

Sağ ayakla başlamak için üç önemli şey yapmanız gerekir:

Bir sosyal medya denetimi yapın

Doğru sosyal medya platformlarına karar verin

Hedef kitlenizi analiz edin

Neden özellikle bu üç görevi özetledik?

Çünkü bunları tamamlamak size sosyal medya pazarlama çabalarınızı doğru yöne yönlendirecek temel bilgiler sağlayacaktır. Sonuç olarak, kaynaklarınızı işe yarayan stratejiler üzerinde yoğunlaştırabilecek ve yaramayanları azaltabileceksiniz.

Her göreve daha yakından bakalım:

Sosyal medya denetimi yapmak
Bir sosyal medya denetimi, sosyal medyayı yönetme şeklinizi her zaman iyileştirebilir:

Size stratejinizin etkinliğinin ayrıntılı bir resmini verecektir.

Kaynaklarınızı nerede boşa harcadığınızı belirlemenizi sağlar.

Hangi sosyal kanalların en çok sonuç getirdiğini gösterecek

Sosyal medyanın web sonuçlarınız üzerindeki etkisini gösterecektir.

Peki, sosyal medya sağlık kontrolünüzü nasıl yapacaksınız?

Adım 1: Farklı bölgelerden ve farklı alt markalarınıza ait olanlar da dahil olmak üzere şirketinizin tüm sosyal medya profillerini listeleyin.

Adım 2: Takipçi artışı, katılım (belirli aylar için ortalama katılım oranları dahil), yayınlama sıklığı, en ilgi çekici içerik biçimleri, en iyi performans gösteren gönderiler, trafik kaynakları, topluluk duyarlılığı gibi temel performans ölçümlerinizi incelemek için sosyal medya analitiğini kullanın. soru yanıt oranı, ortalama yanıt süresi, izleyici ilgi alanları, demografi ve davranışlar.

3. Adım: Tüm bu bilgileri düzgün bir sosyal medya denetim şablonuna koyun.

Adım 4: Verileri analiz edin ve iyileştirmeyi kullanabilecek alanları belirleyin. Örneğin, etkileşim hacminizde bir düşüş görürseniz bunun nedeni düşük içerik kalitesi, yanlış hedefleme veya yanlış yayınlama sıklığı olabilir.

Stratejinizdeki eksiklikleri ortaya çıkarmak için ihtiyaç duyduğunuz bilgi türü tam olarak budur. Oradan, bunları düzeltmeye ve sosyal medya yönetimi faaliyetlerinizi daha verimli hale getirmeye yönelik ilk adımları atabilirsiniz.

Doğru sosyal medya platformlarına karar verin
Sosyal medyayı daha verimli yönetmenin bir diğer kritik unsuru da doğru platformu seçmektir.

Bir sosyal medya denetimi gerçekleştirdikten sonra , bazı platformların markanız için iyi çalışmadığı ortaya çıkabilir. Bu durumda, ihtiyacınız olan sonuçları elde etmek için harcayacağınız çabayı anlamak için zaman ayırmalısınız.

Bir çok şey, kitlenizin nerede olduğuna da bağlıdır. Araştırmanız sırasında, örneğin, hedef kitlenizin çoğunlukla Twitter’da olduğunu öğrenirseniz, ancak platformdaki varlığınız güçlü olmaktan çok uzaksa, o zaman açıkça gelişmeye çalışmalısınız.

Sonuçlarınız o kadar iyi değilse ve hedef kitleniz başka bir yerdeyse, kaynaklarınızı farklı bir kanala kaydırmayı düşünebilirsiniz. Ancak bunu yapmadan önce kendinize şu soruları sorun:

İş hedeflerim nelerdir (marka bilinirliğini artırmak, olası satış yaratma, web sitesi trafiği, dönüşümler vb.)? Platformda iş hedeflerime ulaşabilecek miyim? Hedeflerime ulaşmak için ne kadar harcamam gerekecek?

Platformda pozitif yatırım getirisi oluşturmak için yeterince verimli performans gösterebilecek miyim ? Miktar, platformda pazarlama maliyetini haklı çıkarmak için yeterli olacak mı?

Platformdaki topluluğun demografisi nedir ve ulaşmak istediğim kitlenin demografisiyle eşleşiyor mu?

Hedef kitlem platformda mevcut ve aktif mi? Onlara etkili bir şekilde ulaşabilecek miyim?

Platform pazarlamacılar arasında ne kadar popüler? Öne çıkmak için ne kadar içerik üretmem gerekecek?

Doğrudan rekabetim platformda mevcut mu? Ne yapıyorlar? Onlardan daha iyi performans gösterebilecek miyim?

İşletmeniz için doğru platformu seçme konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, Socialbakers’tan (şimdi Emplifi’nin bir parçası) küçük bir hile sayfası:

Hedef kitlenizi analiz edin
Sosyal medyayı verimli bir şekilde yönetmek söz konusu olduğunda, sosyal medya topluluğunuzu analiz etmek her şeydir. Daha güçlü müşteri ilişkileri kurmak, daha alakalı içerik oluşturmak ve sosyal medya dönüşümlerini artırmak dahil olmak üzere takipçilerinizi analiz etmenin birçok faydası vardır.

Öte yandan, önceden pazar araştırması yapmazsanız, yanlış yola girme, hem para hem de kaynak israf etme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Sosyal medya kitlenizin ayrıntılı bir resmini nasıl oluşturursunuz?

Hedef kitlenizi paylaşılan özelliklerine göre kişilere ayırarak başlayın – bunu bu ücretsiz müşteri kişi şablonunu kullanarak yapabilirsiniz .

Veya hayatınızı kolaylaştırmak istiyorsanız , işi sizin için yapay zekanın yapmasına izin verebilirsiniz .

Müşteri kişiliklerinizin çeşitli olması muhtemeldir. Örneğin, Digiday’in Facebook sayfasını takip eden sporla ilgilenen bir grup genç ve 30 yaşındaki bir grup genç olabilir ve içerikleriyle etkileşime geçebilirsiniz.

Bu bilgilere sahip olmak, topluluğunuz için en iyi olanı yapmaya odaklanarak kaynaklarınızı daha iyi kullanmanızı sağlayacaktır. Sosyal medyada hedef kitlenizi analiz etmek için yardıma mı ihtiyacınız var? Socialbakers’ın (artık Emplifi’nin bir parçası) bu kitle içgörüleri raporuna göz atın.

Doğru sosyal medya yönetim araçlarını stoklayın
Gelişmiş sosyal medya yönetimi araçları, sosyal medya pazarlama stratejinizi etkili bir şekilde oluşturmak, yürütmek ve ölçmek için gereklidir.

İşte ihtiyacınız olacak:

Dönüşüm hunisinin en üstünden ortasına araçları
Dönüşüm hunisinin en üstünden ortasına kadar olan kitlenizi analiz etmek özellikle önemlidir. Bunun nedeni, bazen bilinmeyen bir kitle olarak adlandırılan bu aşamalardaki kişilerin potansiyel müşterileriniz olmasıdır.

Bu kullanıcıları ne kadar iyi tanırsanız, özelleştirilmiş pazarlama kampanyalarıyla onları dönüşüme doğru o kadar etkili bir şekilde besleyebilirsiniz.

Peki, bu noktada hangi araçlar işe yarayacak?

Yerel sosyal medya analitiği. Sosyal medya platformlarından alabileceğiniz kitle verileri oldukça detaylıdır ve şunları içerir:

Facebook hedef kitle bilgileri : demografi, sayfa beğenileri, konumlar, etkinlik

Instagram bilgileri : takipçilerinizin en aktif olduğu en iyi yerler, saatler ve günler

Twitter analitiği : demografi, yaşam tarzı, tüketici davranışı, mobil ayak izi

LinkedIn analitiği : demografi, iş fonksiyonu, kıdem, endüstri, şirket büyüklüğü, istihdam durumu

Kitle Analizi : Bunlar, Facebook hedef kitlenizi demografik özelliklerine, ilgi alanlarına ve davranışlarına göre gruplara ayrılmış olarak görmenizi sağlar. Sonuç olarak, manuel kitle araştırmasına harcamanız gereken zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Ayrıca, kitle analizinizin sonucunu hemen eyleme dönüştürebileceksiniz.

Dönüşüm hunisinin altındaki araçlar
Bazen bilinen bir kitle olarak adlandırılan huni kullanıcılarının alt kısmını analiz edin ve müşteri deneyiminin (CX) her bölümüne odaklanmak için müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) araçlarını kullanın.

Bunlar, demografileri, müşteri yolculuğundaki temas noktaları ve sonunda satın alma düğmesine basmasına neden olan içerik dahil olmak üzere ürünlerinizi satın alan kişileri daha iyi anlamanızı sağlar.

İçerik yönetimi araçları
İçerik oluşturma, sosyal medya yönetim sürecinin önemli bir parçasıdır – ama aynı zamanda gerçekten zorlu bir süreçtir. İçerik iş akışınızı daha hızlı ve daha düzenli hale getirmek için şu araçları deneyin:

İçerik fikirleri araçları

Sosyal medya izleme – erişebileceğiniz trend olan konuları çevrimiçi keşfedin

Sosyal medya analizi – rakiplerinizin neler paylaştığını görün ve en başarılı fikirlerinden bazılarından ilham alın

Kitle analizi – kitlenizin olumlu yanıt verdiği içeriği anlayın

İçerik iyileştirme araçları – yeniden yayınlayabileceğiniz trend olan makaleleri çevrimiçi bulun

İçerikten ilham alın – hedef kitlenizin her bir kişiliğinde yankı uyandıracak binlerce en iyi sosyal medya gönderisini keşfedin

İçerik oluşturma araçları;

Unsplash , Pexels , Pixabay – ücretsiz yüksek kaliteli stok görseller için bu siteleri ziyaret edin

Canva , Makeagif , Harika Ekran Görüntüsü – gönderileriniz için harika görseller tasarlayın

Biteable , Lumen5 , Shakr – takipçilerinizin paylaşmak isteyeceği eğlenceli sosyal videolar oluşturun

Google Dokümanlar , Grammarly , Nuclino – sosyal medya kopyası oluşturmak için ekibinizle işbirliği yapın

Sosyal medya editoryal takvimleri

Google Takvim – gönderilerinizi kolayca yerleştirmek için Google’ın görsel takvimini kullanın

Google E-Tablo – ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmış kendi editoryal takviminizi oluşturun

Ücretsiz takvim şablonları – önceden hazırlanmış sosyal medya takvim şablonlarıyla zamandan tasarruf edin

İçerik takvimi planlayıcı – sosyal medya içeriğinizin görsel dökümüne erişin, gönderileri planlayın ve gözden geçirin (mobilden de!)

Sosyal medya yayın araçları

Sosyal medya yayıncısı – tek bir tıklamayla birden fazla platforma göndererek sosyal medya yayınlarını daha verimli bir şekilde yönetin. Ayrıca, görünürlüğünüzü ve etkileşimlerinizi en üst düzeye çıkarabilmeniz için en iyi yayınlama süreleri hakkında kesin öneriler alırsınız . Aşağıda, Socialbakers’tan (artık Emplifi’nin bir parçası) alınan verilere dayalı olarak en iyi gönderi zamanlarına bir göz atın.

İçerik oluşturma araçları;

Unsplash , Pexels , Pixabay – ücretsiz yüksek kaliteli stok görseller için bu siteleri ziyaret edin

Canva , Makeagif , Harika Ekran Görüntüsü – gönderileriniz için harika görseller tasarlayın

Biteable , Lumen5 , Shakr – takipçilerinizin paylaşmak isteyeceği eğlenceli sosyal videolar oluşturun

Google Dokümanlar , Grammarly , Nuclino – sosyal medya kopyası oluşturmak için ekibinizle işbirliği yapın

Sosyal medya editoryal takvimleri

Google Takvim – gönderilerinizi kolayca yerleştirmek için Google’ın görsel takvimini kullanın

Google E-Tablo – ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmış kendi editoryal takviminizi oluşturun

Ücretsiz takvim şablonları – önceden hazırlanmış sosyal medya takvim şablonlarıyla zamandan tasarruf edin

İçerik takvimi planlayıcı – sosyal medya içeriğinizin görsel dökümüne erişin, gönderileri planlayın ve gözden geçirin (mobilden de!)

Sosyal medya yayın araçları

Sosyal medya yayıncısı – tek bir tıklamayla birden fazla platforma göndererek sosyal medya yayınlarını daha verimli bir şekilde yönetin. Ayrıca, görünürlüğünüzü ve etkileşimlerinizi en üst düzeye çıkarabilmeniz için en iyi yayınlama süreleri hakkında kesin öneriler alırsınız . Aşağıda, Socialbakers’tan (artık Emplifi’nin bir parçası) alınan verilere dayalı olarak en iyi gönderi zamanlarına bir göz atın.

Adım 2: Dinleyin ve analiz edin. İzlemek istediğiniz anahtar kelimeleri seçtikten sonra, onları izlemeye başlamak için bir sosyal medya dinleme aracı kullanın. Hedefe bağlı olarak elde edeceğiniz verileri çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz:

Kampanya izleme: İnsanların markanız ve içeriğiniz hakkında neler söylediğini görün ve etkileşimi artırmak için sohbete katılın.

Rekabetçi zeka: İnsanların rakiplerinizin içeriğine nasıl yanıt verdiğini görün ve kendi stratejinizde yararlanabileceğiniz eyleme geçirilebilir sonuçlar çıkarmak için yanıtlarının hacmine ve tonuna bakın.

En kaliteli müşteri hizmetleri: Gelen soru ve yorumları takip edin, böylece müşteri memnuniyetini artırmak ve marka imajını geliştirmek için en kısa sürede yanıt verebilirsiniz.

Marka savunucuları ve etkileyiciler: Yeni kitlelere ulaşmak için etkili seslerinden yararlanabilmek için markanızdan kimlerin bahsettiğini anlayın.

Kriz yönetimi: Şikayetleri ve olumsuz yorumları anında tespit edin, böylece çatışmaların tırmanmasını önleyebilirsiniz.

Anahtar kelimelerinizin veya marka sözlerinizin duyarlılığına baktığınızdan emin olun . Bu, markanızla ilgili tartışmaların bağlamını anlamanıza ve daha bilinçli yanıtlar vermenize yardımcı olacaktır.

Sosyal medya etkileyicileri nasıl yönetilir?
Çok uzun zaman önce, etkileyici ilişkileri yönetmek PR ajanslarının işiydi. Ancak, etkileyici pazarlamanın artan popülaritesi ile, etkileyicilerle işbirliği yapmak sosyal medya yönetiminin doğal bir parçası haline geldi. Markalar, 2022 yılına kadar etkileyici pazarlamaya 15 milyar dolara kadar harcama yapacak .

Neyse ki, uçtan uca etkileyici yönetim çözümlerinin yükselişiyle bu görev çok daha kolay hale geldi. Başarılı bir influencer pazarlama stratejisinin nasıl oluşturulacağına bir göz atalım:

Adım 1: Hedeflerinizi ve KPI’larınızı tanımlayın. En popüler etkileyici pazarlama hedeflerinden bazıları şunlardır:

Marka bilinirliğini artırma: sosyal paylaşımların hacmi, markadan bahsetme, kazanılan medya, erişim, doğrudan trafik, marka arama

Artan satışlar: satış hacmi nitelikli potansiyel müşteriler (SQL’ler), satılan ürün veya hizmetler
Yeni pazar segmentlerine ulaşma: erişim, içeriğinizle ilgilenen normal hedef kitleniz dışındaki kullanıcı hacmi, web sitenize yapılan ziyaretler, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satın alma

Adım 2: Kitleniz için doğru etkileyicileri bulun. Sırf bu kişi çok popüler diye veya daha önce birden fazla uluslararası markayla çalışmış diye biriyle çalışmamalısın. Bunun yerine, niş olsalar bile hedef kitleniz için doğru olan birini bulmaya odaklanın. Peki, kitlenizin güvendiği etkileyicileri nasıl buluyorsunuz?

Bir AI etkileyici arama aracı kullanın : Manuel araştırmayı atlayın ve AI’nın her bir hedef kitlenize en uygun sosyal medya etkileyicilerinin bir seçimini sağlamasına izin verin .

Sosyal medya dinlemeyi kullanın: Markanızdan kimlerin bahsettiğini veya işletmeniz veya sektörünüzle ilgili anahtar kelimeler hakkında kimin konuştuğunu öğrenin. Ardından, verimli bir işbirliği yapıp yapamayacağınızı değerlendirebilmek için etkileyicinin hedef kitlenizle ne kadar iyi eşleştiğine bakın.

Adım 3: Etkileyenlerin performansını anlayın. Yalnızca doğru eşleşme değil, aynı zamanda etkili olan biriyle ortak olduğunuzdan emin olmak için, analizleri kullanarak performanslarını inceleyin . Etkileşim, takipçi artışı ve tanıtılan gönderilerin verimliliği gibi, etkileyicinin etkinliği hakkında size bir fikir verecek metriklere dikkat edin.

Adım 4: Etkileyiciyi tanıyın. Onlarla hedefleriniz, beklentileriniz, kampanya fikirleriniz hakkında konuşun ve etkileyicinin de aynısını yapmasına izin verin. Ne kadar çok kampanya detayı sağlarsanız, influencer ile işbirliğiniz o kadar iyi olur. Sosyal medya fenomenleriyle nasıl başarılı ilişkiler geliştireceğinizi öğrenin .

Adım 5: İçerik stratejisi üzerinde çalışın. Birçok pazarlamacı, etkileyicileri belirli içerik biçimlerinden, konulardan veya yayınlama sıklıklarından yararlanmaya zorlama hatasına düşer. Gerçekte, yine de, kampanyanın son şekline karar vermesi gereken etkileyiciler. Ne de olsa, izleyicileriyle anlamlı bir şekilde etkileşim kurmayı en iyi onlar bilir. Yedi ikonik influencer pazarlama örneğini tartışan blogumuzla bir sonraki influencer kampanyanız için fikir edinin .

Adım 6: Performansınızı ölçün. Influencer işbirliğinizin ne kadar etkili olduğunu öğrenmek için kampanya boyunca performansınızı yakından izlemeniz gerekir. Influencer kampanyanızın ROI’sini diğer dijital pazarlama aktivitelerinizin ROI’siyle karşılaştırmayı unutmayın – bu, influencer işbirliğinizin ne kadar uygun maliyetli olduğunu tahmin etmenize olanak tanır.

Etkileyici işbirliğinizi nasıl başlatacağınız, ilerleteceğiniz ve ölçeceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu kılavuza göz atın .

Sosyal medya müşteri hizmetleri nasıl yönetilir?
Sosyal medyada mükemmel müşteri hizmeti, sadık, ilgili bir kitle edinmenin ve elde tutmanın anahtarıdır.

Ayrıca bir şirketin geliri üzerinde doğrudan bir etkisi vardır. Statista’ya göre , dünya nüfusunun %59’u aktif sosyal medya kullanıcıları. Her işletmenin müşterileriyle etkileşim kurmak için bir sosyal medya stratejisi uygulaması şarttır. Bu nedenle sosyal medyada müşteri hizmetleri çok önemlidir. Şimdi ekibinizin sosyal medyada nasıl birinci sınıf müşteri hizmeti sunabileceğine bakalım:

Adım 1: Zamanınızı ve kaynaklarınızı bu kanalları yönetmeye odaklayabilmeniz için müşterilerinizin size en sık ulaştığı platformları listeleyin.

Adım 2: Sosyal medya müşteri hizmetleri ekibinize roller ve sorumluluklar atayın. Her platform veya konu için atanmış bir kişiniz olabilir (ör. teknik ürünle ilgili sorular ve şikayetler). Ayrıca, tüm müşteri hizmetleri etkinliklerine bakan bir kişinin olması iyi bir fikirdir – yanıtların uygun olduğundan emin olan ve giden mesajları onaylayan biri.

Adım 3: Müşteri hizmetleri yönergeleri oluşturun. Bunu yapmak, yanıtlarınızı tutarlı ve markanızın ses tonuyla uyumlu tutmanızı sağlayacaktır. Dostça mı yoksa profesyonel mi görünmelisiniz? Soruları yorum bölümünde mi yanıtlamalısınız yoksa doğrudan mesajla mı takip etmelisiniz? Doğrudan işinizle ilgili olmasalar bile müşterilerinizle proaktif olarak görüşmelere katılmalı mısınız? Bunlar, bir stil kılavuzunun çözmeye yardımcı olacağı sorunlardan bazılarıdır.

Adım 4: Markadan bahsetmeleri, yorumları ve soruları dinleyerek sosyal kanalları izleyin . Zamanında yardım sağlamak için her gün maksimum sayıda müşteriye yanıt verin, hala alakalıyken sohbetlere katılın ve çatışmalar gelişmeden önce tespit edin. Yine de bir kriz tırmanırsa, sakin olun ve bir sosyal medya krizinin nasıl yönetileceğine ilişkin makalemizi okuyun.

Adım 5: Performansınızı raporlayın. Diğer sosyal medya pazarlama faaliyetlerinde olduğu gibi, müşteri hizmetleri de sıklıkla gözden geçirilmesi gereken bir şeydir. Aldığınız sorgu türleri veya ortalama yanıt süresi açısından müşteri hizmetleri performansınızı raporlamak, boşlukları belirlemenize ve eksiklikleri gidermenize olanak tanır.

Sosyal medya izleme ve raporlama nasıl yönetilir
Herhangi bir başarılı sosyal medya stratejisi, veriye dayalı kararlar üzerine kuruludur – ayrıca finansal yatırımlarla ilgili olanlar. Sosyal medya pazarlamacılığına giderek daha fazla para aktıkça, bu harcamanın verimliliğini ve yarattığı geliri anlamak kritik önem taşıyor.

İşte tam da bu noktada izleme ve raporlama devreye giriyor. Bu iki aktivite, sosyal medyanın arkasına koyduğunuz bütçenin işletmenizin kârlılığına nasıl katkıda bulunduğu konusunda size fikir verir. Ayrıca, stratejinizi hızlı bir şekilde ayarlamanıza da olanak tanırlar – performans verilerinizi ne kadar erken alırsanız, o kadar hızlı iyileştirme yapabilirsiniz.

Doğru izleme ve raporlama, doğru odaklanma ile ilgilidir. Eyleme geçirilebilir sonuçlar çıkarabilmeniz için ihtiyaç duyduğunuz verilerin tam kapsamını bilmek, performansınızı daha etkili bir şekilde ölçmenize olanak tanır.

Sosyal medyanın farklı alanlarını ölçerken dikkat etmeniz gereken metrikler şunlardır:

Kitle analizi: kitle boyutu, demografi, ilgi alanları, davranışlar, kitle kişilikleri (kişilerin zaman içinde değişeceğini unutmayın)

İçerik performansı: erişim, etkileşime genel bakış, etkileşim türlerinin dökümü, 1.000 hayran başına etkileşim sayısı, en iyi performans gösteren gönderiler, TO, yönlendirme trafiği
Sosyal medya dinleme: markadan bahsetme hacmi ve sıklığı, duyarlılık, markanızdan bahseden etkileyiciler

Etkileyici pazarlama: Hedef kitlenizle, demografik özellikleriyle, ilgi alanlarıyla, kitle boyutuyla, etkileşimleriyle, gönderi sayısıyla ve kullandıkları hashtag’lerle eşleşen etkileyicilere genel bakış; Etkileyen kişinin kampanya performansını izlemek, erişimlerini yakınlaştırmak, etkileşime genel bakış, 1000 hayran başına etkileşim sayısı, TO ve yönlendirme trafiği hacmi

Reklam metrikleri: TO, TBM, BGBM, erişim, sıklık, dönüşümler

Sosyal medya müşteri hizmetleri: müşteri mesajlarının, soruların ve şikayetlerin hacmi, duyarlılık, ortalama yanıt süresi

İzlemenize derinlik katmak için kendinizi rakiplerle karşılaştırmalısınız. Örneğin, takipçi büyümesi, katılımı veya sosyal medya yatırımlarının verimliliği açısından.

Bu şekilde, nerede durduğunuzun daha eksiksiz bir resmini elde edecek ve gerektiğinde stratejinizi değiştirebileceksiniz.

Raporlama söz konusu olduğunda, dar bir odağı korumak, konuya hakim olmak ve verilerinizin bir hikaye anlattığından emin olmak önemlidir.

Doğru frekans da önemlidir. Genel kural, ekibinizle her ay ve üst yönetimle – her üç ayda bir – rapor vermeniz gerektiğidir. Ancak hedeflerinizi yakından takip etmek için, otomatik raporların gelen kutunuza haftalık olarak teslim edilmesini planladığınızdan emin olun.

Şimdi, kapsamlı bir sosyal medya raporunu nasıl oluşturursunuz?

Adım 1: Sosyal medya raporunuzun değişkenlerini tanımlayın. Bir rapor oluşturmaya başlamadan önce üç önemli soruyu yanıtlamanız gerekir:

Raporunuz kimin için?

Sosyal medya raporunuzun zaman çerçevesi nedir?

Sosyal medya raporunuzun metodolojisi nedir?

2. Adım: Sosyal medya raporunuz için doğru metrikleri seçin. Anlatmak istediğiniz hikayeyi ve sosyal medya etkinliklerinizin etkisini en iyi yansıtan ölçütleri düşünün.

3. Adım: Sonuçlarınızı rekabetle karşılaştırın. Bu adım, raporunuza daha geniş bir bağlam eklediğinden önemlidir.

Sosyal medyayı nasıl daha iyi yönetebileceğiniz konusunda rakiplerinize karşı nasıl bir üstünlük kurduğunuza dair ek bilgiler değerli bir ipucudur. Ayrıca, sadece kendi performansınızın ötesine bakarak metriklerinizi derinlemesine analiz ettiğinizin yöneticilerinize bir işaretidir.

Adım 4: Sonuçlarınızı ülke, bölge ve sektörle kıyaslayın. Bu şekilde, herhangi bir performans değişikliğinin yalnızca sizi etkileyip etkilemediğini veya mevsimsel trafik artışı veya haber akışı algoritması değişiklikleri gibi daha geniş bir olayın sonucu olup olmadığını anlayabilirsiniz.

YOL

Sosyal medyayı yönetmek zor görünebilir – ancak doğru süreçlere ve araçlara sahipseniz değil.

Bu kılavuzda tartışılan adımları, Pieria Reklam Ajansı ile sunulanlar gibi kapsamlı sosyal medya pazarlama ve yönetim çözümlerinin yardımıyla takip etmek, dijital pazarlama faaliyetlerinizi yürütmenize ve iş hedeflerinize çok daha verimli bir şekilde ulaşmanıza olanak sağlayacaktır.

WhatsApp'da Konuş
Pieria Innovative Agency HOŞGELDİNİZ
Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz?